Aromaterapiniai receptai apsaugai nuo erkių
Pavasarį mūsų pašto dėžutės užverstos klausimais apie apsaugą nuo erkių. Nenuostabu – dabar pats jų pikas. Pabudintos pavasarinės šilumos ir drėgmės, nenaudėlės erkės ieško aukų, nes yra kaip niekad ištroškę kraujo! Mūsų šalis, dėl geografinės padėties ir klimato sąlygų, yra ypač palanki veistis ir klestėti šiems mažiems, tačiau klastingiems gyviams, kurie platina sunkias ligas, galinčias palikti nemalonių liekamųjų reiškinių. Erkinio encefalito, Laimo ligos ir kitų pavojingų infekcijų sukėlėjai gyvena erkių seilėse bei žarnyne ir jai įsisiurbus į žmogaus ar gyvūno odą tas užkratas per 24-48val. patenka į kraują. Beje, jei internete matėte video apie tai, kaip ant įsisiurbusios erkės yra lašinamas pipirmėčių eterinis aliejus ir po keleto sekundžių erkė pati atsikabina nuo uodos, tai prašau, nesižavėkite tuo ir jokiais būdais nebandykite to namuose. Dūsdama ir besikankindama erkė į gynybą paleidžia savo syvus, kurie tikrai patenka į kraują ir galimai sukelia anksčiau minėtas pavojingas ligas. Jei erkė visgi įsisiurbė, ją ištraukti reikia atsargiai ir kuo greičiau, naudojant specialų įrankį ar smailų pincetą. O dar geriau, jei tik yra galimybė, kreiptis į artimiausią gydymo įstaigą ir šią užduoti patikėti medikams.
Galvojant apie erkes visada prisimenu posakį: „Svarbu ne ūgis, bet smūgis“. Tik pagalvokite: toks mažas padarėlis sukelia tokias pavojingas ligas! Tad šiltuoju metų laiku tiesiog gyvybiškai svarbu pasirūpinti visų šeimos narių, įskaitant ir gyvūnus, apsauga nuo erkių. Apie tai ir noriu papasakoti šiame straipsnyje.
Rinka tiesiog perpildyta įvairiausiais cheminiais preparatais, kurie atbaido uodus, erkes ir kitus parazitus. O, bet, tačiau… Šios priemonės labai nepatinka ne tik erkėms ir uodams, bet ir mūsų organizmui, ypač odai ir kvėpavimo takams. Nors, kaip medikai mėgsta sakyti, jei nauda viršija žalą, vadinasi preparatą naudoti galima. Kaip bebūtų, aš visada esu už natūralias, pačios gamtos dovanojamas priemones, kuris nė kiek mažiau veiksmingos ir nė kiek nekenksmingos sveikatai. Tai ypač svarbu, kai kalbame apie mažus vaikučius ir augintinius.
Pirmiausiai noriu suteikti šiek tiek teorinės informacijos apie tai, kaip erkės mus randa. Pasirodo šie klastingi padarai neturi akių. Tad patarimas, kad eidami į mišką apsirengtumėte šviesiai, nes erkės nemato baltos spalvos yra tik iš dalies teisingi. Šviesūs drabužiai padės greičiau pastebėti audiniu ropojančią erkę, bet tik tiek. Erkės savo auką aptinka joms būdingais Halerio organais, kurie reaguoja į šiltakraujo organizmo išskiriamą CO2, o taip pat šiluminiais sensoriais, kurie erkei signalizuoja, kad šalia yra potenciali auka – žmogus ar gyvūnas. Sudėtingi mechanizmai, tačiau yra viena gera žinia. Svarbiausias dalykas, kurį jaučia erkės – kūno kvapas. Tai paaiškina faktą, kodėl vieni žmonės net ir prabuvę visą dieną miške ar pievoje neparsineša nė vienos erkės, o kiti ir po pusvalandžio pareina tiesiog aplipę jomis. Tiesiog vieni kvepia patraukliai, o kiti ne. Tai labai priklauso nuo to, ką valgome, kiek prakaituojame, kokias higienos priemones naudojame. Taigi gynybos būdas kaip ir aiškus – reikia maskuoti kūno kvapą.
Daugybė specialistų rekomenduoja prieš einant į pievas ir miškus nusiprausti po dušu, nes šiluma ir prakaito kvapas masina erkes ir uodus. Ir taip pat reikėtų naudoti intensyviai kvepiančias, kūno kvapą maskuojančias priemones. Nuostabi alternatyva cheminiams preperatams yra eteriniai aliejai. Kokie? Realiai tie patys, kuriuos žiemą naudojame nuo slogų, kosulių ir kitų negalavimų!
Erkes atbaidančių eterinių aliejų TOP:
1. Arbatmedis (Kur įsigyti?)
2. Citrinžolė, tikroji arba lanksčioji (Kur įsigyti?)
3. Eukaliptas, spindulinis, citrinkvapis ar staigeriana (Kur įsigyti?)
4. Levanda (Kur įsigyti?)
5. Pipirmėtė (Kur įsigyti?)
6. Rozmarinas (Kur įsigyti?)
Taip pat nuostabiai tinka eterinių aliejų mišinys „Kvėpuok laisvai!“ – jo sudėtyje slepiasi kone visi TOP aliejai: arbatmedis, eukaliptas, rozmarinas, pipirmėte, levanda ir čiobrelis. Šiaip jis skirtas kvėpavimo takų negalavimams lengvinti, tačiau tiks ir apsaugai nuo erkių bei uodų. (Kur įsigyti?)
Paprasčiausias būdas naudoti šiuo eterinius aliejus, tiesiog lašinti juos ant drabužių, galvos apdangalų ir avalynės. Keletas lašelių ir jūs kvepėėėėėsite, oi kvepėsite…Kelioms valandoms bus tikrai ramu. Lašinkite stebuklingus lašelius ant kelnių klešnių galų, skarelės ar kepurės, rankogalių, ant viršutinių drabužių pečių juostoje ir pan. Nuo kūno šilumos eteriniai aliejai garuos ir padės jums apsisaugoti nuo erkių. Suaugusiems tinka visi išvardinti eteriniai aliejai, mažiems vaikučiams visi, išskyrus pipirmėtę ir rozmariną, o kūdikėliams tinka tik švelni, bet ne mažiau efektyvi, levanda, taip pat rozalinų eterinis aliejus. (Kur įsigyti?)
Šuniukams galite užlašinti keletą lašelių citrinžolės, eukalipto ar levandų eterinių aliejų ant antkaklio ar pavadėlio. Nieku gyvu nelašinkite grynų eterinių aliejų augintiniui ant odos ar kailio. Gryni eteriniai aliejai gali ne juokais sudirginti ar net nudeginti odą. Jei norite pakvėpinti visą kailiuką, patrinkite lašelį eterinio aliejaus sau tarp delnų ir perbraukite visą šunelio kūną nuo galvos iki uodegos.
Kitas variantas, saugus ir tinkamas tiek žmonėms, tiek gyvūnams yra purškalas su eteriniais aliejais. Jį galite įsigyti jau pagamintą arba gaminti patys iš turimų eterinių aliejų. Mūsų e.parduotuvėje ir firminėse parduotuvėse tokio purškalo ieškokite pavadinimu „Zyzlys nuskris“ (Kur įsigyti?).
O jei nuspręsite pasigaminti patys – pirmyn! Nieko sudėtingo!
PURŠKALAS NUO UODŲ IR ERKIŲ
30 lašų citrinžolių eterinio aliejaus
15 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus
20 lašų levandų eterinio aliejaus
10 lašų eukalipto (spindulinio) eterinio aliejaus
50 ml vandens (iš čiaupo)
Gamyba: į buteliuką sulašinkite eterinius aliejus ir užpilkite vandeniu. Eteriniai aliejai plūdūriuos vandens paviršiuje, tad prieš naudojant, nepamirškite suplakti! Purkškite mišinį ant odos, drabužių ar gyvūno kailio kas porą valandų. Šiltu ir vėjuotu oru – dažniau. Tinka mažyliams nuo 10 mėnesių amžiaus, visai šeimai ir šuniukams.
Dar gi yra galimybė pasigaminti apsauginį aliejinį tepalą, kuris atbaido erkes ir uodus. Vėlgi, tiks tie patys TOP eteriniai aliejai. Aš dažniausiai renkuosi levandų, pipirmėčių ir arbatmedžio mišinį, bet tikrai nėra didelio skirtumo, kuriuos eterinius aliejus pasirinksite savo kompozicijai. Klaidos nebus bet kokiu atveju, nes tikslas yra pakvėpinti odą ir užmaskuoti kūno kvapą.
Taigi, gaminame pagal šį receptą:
50ml augalinio aliejaus – migdolų, kamelijų, vynuogių kauliukų, kokosų ir pan. (Kur įsigyti?)
35 lašai įvairiausių eterinių aliejų.
Galite lašinti bet kuriuos aliejus iš to TOP sąrašiuko. Na, gal tik citrinžolė neturėtų dominuoti, nes ji gali dirginti jautresnę odą. Bet kažkiek sudėtyje jos tikrai gali būti. Tikriausiai atkreipsite dėmesį, kad lašiukų skaičius didelis ir koncentracija tikrai viršija leistiną 1%, tačiau ši priemonė nėra skirta dideliems odos plotams. Šiuo aliejų mišiniu rekomenduojame tepti tik atvirus kūno plotus einant į pievas ar miškus. Na, ir dar pasakysiu, kad šis mišinys netinkamas mažiems vaikams ir nėščioms moterims. Jiems rinkitės švelnesnį, purškiamą variantą, kurio receptą rasite aukščiau.
Mano mėgstamas receptas:
50ml kamelijų aliejaus – jis lengvas ir labai greitai susigeria, nepalikdamas nemalonaus „riebalo pojūčio“.
15 lašiukų arbatmedžio
15 lašiukų eukalipto
10 lašiukų pipirmėtės
Kvapas tikrai ne „riodežaneiras“, kaip mano senelis sako, bet čia juk ne kvepalai :)
Dar maža pastraipėlė apie šuniukams tinkamus eterinius aliejus. Literatūroje pateikiama informacija labai skiriasi, tad ganėtinai sunku parašyti tą saugių aliejų TOP. Tačiau visur, kur skaičiau, rašoma, kad levandų, švelnių eukalipto rūšių (spindulinis arba staigeriana), citrinžolių eteriniai aliejai yra saugūs. Ypač lašinimui ant antkaklio ar kailiuko perbraukimui kvepiančiais delnais. Taip pat ir purškalų gamybai, mat vandeniniai tirpalai greitai nugaruoja ir augintinių sveikatai nekenkia. Daug kur kaip netinkamas aprašytas arbatmedžių eterinis aliejus: manoma, kad gyvūnų organizmas jį sunkiai skaido. Taigi, su grynu arbatmedžiu nepersistenkite. Bet, kaip vienas iš komponentų vandeniniame purškale, arbatmedis tikrai nepakenks. Dar daug kur rekomenduojama lašinti levandų eterinio aliejaus į šuns šampūną – kailis puikiai sugeria eterinį aliejų ir jo aromatas ilgai išlieka taip teikdamas papildomą apsaugą. (Kur įsigyti gyvūnams tinkamų eterinių aliejų?)
Tai tiek. Netrukus planuoju paruošti daugiau informacijos šia tema, ypač apie eterinius aliejus, tinkamus gyvūnams.
Kilo klausimų? Sunku išsirinkti tinkamas priemones? Susisiekti su mumis! Pasikonsultuoti aromaterapijos ar šeimos sveikatingumo klausimais galite el.paštu info@aromama.lt, asmenine žinute mūsų FB ir telefonu 867488421. Mūsų komanda pasirengusi atsakyti į visus klausimus!
Linkiu malonaus, šilto ir svarbiausiai saugaus pavasario!
Su meile,
Aromaterapeutė, aromaterapinės linijos aromáma šeimininkė ir kūrėja,
Giedrė Veličkienė
aromáma | kiekvienuose namuose
Palikite komentarą