Adaptacija darželyje
Rugsėjo emocijos arba 5 dalykai, kuriuos turite padaryti šį savaitgalį, kad kitą savaitę darželyje ar mokykloje Jūsų vaikas jaustųsi geriau‼️
Šią savaitę mūsų pašto dėžutė "lūžo" nuo klausimų apie adaptacijos iššūkius. Mamos ir tėčiai pasakojo, kad pirmosios dienos darželyje ar mokykloje į šeimą įnešė daug nerimo, streso, įtampos ir pan. Dažniausi nusiskundimai: irzlumas, verksmingumas, pykčio priepuoliai, sutrikęs miegas, pilvo skausmai. Tai normalu.
Adaptaciją išgyvenantis vaikas yra priverstas išeiti iš savo komforto zonos, tad organizmas (tiek kūnas, tiek emocijos) praranda balansą. Todėl ir atsiranda tokie nusiskundimai. Savaitgalis yra idealus laikas grąžinti vaiką (ir visą šeimą!) į balansą, gerą fizinę ir emocinę savijautą.
Dalinamės penkiais, aromáma kolektyvo mamų išbandytais žingsniais, kurie tikrai padės Jūsų vaikui "sugrįžti į save" ir naują savaitę darželyje ar mokykloje pasitikti daug geresnės nuotaikos ir savijautos!
1. Išlaikykite panašų ritmą, kaip ir darbo dienomis Dažna mama pasakoja, kad savaitgalį leidžia vaikams eiti vėliau miegoti, vėliau keltis ir nemiegoti pietų miego. Žinau, visiems norisi savaitgalį gyventi laisviau, tačiau rugsėjo pradžia nėra pats geriausias laikas tokiems grafiko svyravimams. Pirmosiomis savaitėmis darželyje ar mokykloje labai svarbu išlaikyti stabilų miego - poilsio balansą, kad nervų sistemą išliktų kuo stabilesnė ir tvirtesnė - juk adaptacijos laikotarpiu ji patiria labai didelę apkrovą! Mamos ir specialistai pastebi, kad vaikai, kuriems leidžiama savaitgalį gyventi netvarkingu grafiku, į ritmą ir gerą savijautą sugrįžta tik...trečiadienį! Po to seka pora "tvarkingų" dienų ir vėl savaitgalis, per kurį vaikas vėl gyvena chaotiškai. Vadinasi nervų sistema beveik niekada negyvena balanso sąlygomis. Tokiu atveju nereikia stebėtis, kad vaikas pasidaro piktas, irzlus, verksmingas, nekoncentruoja dėmesio, greitai pavargsta, blogai miega naktimis, o rytais jam sunku pabusti. Visą savaitę išlaikydami panašią dienotvarkę padarysite labai didelę paslaugą tiek savo vaikui, tiek sau. Kasdien kelkitės ir gulkitės panašiu metu, o mažus vaikus, kurie darbo dienomis įpratę miegoti pietų miego, savaitgaliais būtinai migdykite pietų - nedarykite jokių išimčių. Stabilus ir tvarkingas dienos ritmas garantuoja gerą savijautą, gerą nuotaiką, lengvą prabudimą rytais, kokybišką miegą naktimis, efektyvią dėmesio koncentraciją ir, svarbiausią, sėkmingą ateinančią savaitę su kuo mažiau įtampos ir ašarėlių!
2. Neapkraukite vaiko pramogomis. Pradėjusį lankyti darželį ar mokyklą vaiką, savaitgaliais tėvais stengiasi prablaškyti, nuvesti papramogauti ir pan. Visiškai nereikia to daryti. Bent jau ne dabar, ne rugsėjo mėnesį, kol vyksta adaptacija. Kodėl? Pagalvokite, ko į darželį ar mokyklą išėjęs vaikas ilgisi labiausiai. Tėvų, saugios namų aplinkos, kasdienių savo "reikalų" ir veiklų namuose, savo žaislų ir pan. Rugsėjo savaitgaliai turi būti skirti būtent šiam trūkumui užpildyti. Leiskite vaikui pabūti savo komforto zonoje. Ramiai, be streso, be skubėjimo, be triukšmo. Pramogos yra smagu, bet Jūsų jautriam, adaptaciją išgyvenančiam vaikui, dabar daug labiau reikia tiesiog nurimti ir pabūti tarp mylinčių artimųjų, saugioje namų aplinkoje. Gal tai ir skamba keistai, tačiau mano ir kitų mamų asmeninė patirtis rodo, jog po tokio ramaus savaitgalio namuose vaikai daug lengviau pasitinką naują savaitę, nei tie, kurie visą savaitgalį pramogavo, leido laiką triukšme, patyrė daug aplinkos dirgiklių, pervargo ir t.t. Patikėkite, pirmosiomis rugsėjo savaitėmis vaikas ir taip patiria daug stimuliacijos: nauja aplinka, nauji žmonės, naujos patirtys. Maža galvėlė vos spėja "virškinti" visus įspūdžius. Tad ramus savaitgalis yra būtent tai, ko dabar reikia Jūsų mažyliui (ir Jums patiems!).
3. Pabūkite gamtoje - žalia spalva, grynas oras, medžiai, žolė, natūralūs gamtiniai "žaislai", smėlis, grybai ir kt. padeda atgauti balansą, "perkrauna" nervų sistemą, pailsina kūną ir sielą. Kad ir kaip tingėsite, bet su adaptaciją išgyvenančiais vaikais būtinai pabūkite gamtoje: ji padės jiems ir Jums atgauti vidinį balansą. Tai nieko nekainuoja, tačiau dovanoja didžiulę naudą, kurią tikrai pajus visa šeima.
4. Pasimėgaukite vandens procedūromis. Leiskite vaikams ir sau "pasiturkšti" šiltoje vonioje ar gerokai ilgiau, nei įprastai, pastovėti po dušu. Vanduo yra nuostabi priemonė, palankiai veikianti nervų sistemą ir grąžinanti balansą visam kūnui. Visada nuoširdžiai nusistebiu, kai tėvai pasakoja, jog maudo vaikus tik kartą ar du kartus per savaitę (kitomis dienomis tiesiog "apiprausia"). Kodėl stebiuosi? Ne dėl higienos, oi ne. Aš stebiuosi tuo, kad žmonės pamiršta, kaip gerai mus veikia vanduo. Esu tikra, kad ne kartą esate pajutę sveikatinančią vandens naudą. Pvz. grįžtate namo po sunkios darbo dienos, patirto streso ar tiesiog fiziškai prastai jaučiatės. Palendate po šiltu dušu ir pagulite vonioje. Kaip jaučiatės po to? Taip, lyg nuo pečių būtų našta nusiritus! Gerokai lengviau ir gerokai geriau! Tiek fiziškai, tiek emociškai. Kodėl taip yra? Vanduo nuplauna viską: kartu su kūno prakaitu ir nešvarumais "nubėga" ir nuovargis, įtampa, nerimas, blogos emocijos ir pan. Vanduo yra puikus laidininkas. Reikia nepamiršti ir tuo naudotis. Leiskite vaikams maudytis. Jei neturite vonios, leiskite pasiturkšti dideliame dubenyje arba tiesiog skatinkite ilgiau pastovėti po dušu. Pamatysite, kaip mažylis atsigaus! Jei turite vonią, išnaudokite ją aromaterapinėms maudynėms. Kvepianti vonia dovanoja dvigubą naudą, nes kūną ir emocijas palankiai veikia ne tik vanduo, bet ir eteriniai aliejai. Adaptacijos laikotarpiu, kai vaikas patiria stresą, vonioms naudokite raminančius, balansuojančius eterinius aliejus: levandų, mandarinų, ramunėlių, mišinį "Saldžių sapnų". Jei jaučiate, kad vaikas "ant ribos" ir netrukus gali susirgti, vonią ruoškite su rozalinų, pušų, eukaliptų aliejais ar mišiniu "Sveikatos angelas".
Tik nepamirškite, kad eteriniai aliejai vandenyje netirpsta ir grynų jų į vonią lašinti negalima, nes sudirginsite odą. Pirmiausiai kvepiančius lašelius lašinkite į pusę stiklinės pieno (taip, to paties, kurį naudojate virtuvėje) arba šaukštelį augalinio aliejaus (migdolų, kamelijų ar bet kurio kito), o tuomet supilkite paruoštą mišinį į vonią. Aromaterapinėje vonioje reikia maudytis bent 7 - 10 min., kad eteriniai aliejai spėtų atlikti savo "terapinį darbą".
5. Masažuokite vaiką Jums tikrai nereikia mokėti profesionaliai daryti masažo. Kiekviena mama ir kiekvienas tėtis yra tobuliausi "masažistai" savo vaikams. Mūsų delnuose glūdi neišsemiami geros energijos klodai, tad naudokitės jais! Mylinčių rankų prisilietimas gydo. Glostykite vaiką taip, kaip mokate. Aukštyn, žemyn, sukamaisiais judesiais ir pan. Be jokių taisyklių. Iščiupinėkite rankyčių ir kojyčių pirštukus, pakutenkite pilvuką, švelniai pamaigykite pečius, kuriuose per savaitę susikaupė daugybė įtampos, švelniai ir kuo ilgiau išglostykite nugarytę. Tiesiog būkite kartu, nesiblaškykite į išorinius dirgiklius (TV ar telefoną), pasikalbėkite su vaiku (jei jis nori), padainuokite jam, tiesiog pabūkite kartu. Masažas ar tiesiog prisilietimas yra nuostabi terapija, akimirksniu grąžinanti artimą ryšį tarp tėvų ir vaikų, akimirksniu gerinanti vaiko savijautą, mažinanti streso lygį organizme ir pan. Masažas yra puiki priemonė be žodžių pasakyti vaikui "Aš Tave myliu", "Tu esi svarbus", "Tu esi saugus", "Tu man rūpi" ir pan. Tai ypač svarbu mažiems, dar nekalbantiems vaikams. Arba tėvams, kurie nemoka jausmų perteikti žodžiais. Masažas nieko nekainuoja, išskyrus keletą minučių per dieną su savo vaiku. Aš pažadu, kad rezultatas pranoks lūkesčius.
Masažams galite naudoti jau paruoštus raminančius aromaterapinius mišinius "Sapnų debesėlis" ar "Ramus pilvelis" arba pasigaminti panašų mišinį patys. Į 50ml lengvo augalinio aliejaus, pvz. kamelijų, įlašinkite 10 lašelių raminančių, atpalaiduojančių, nervų sistemą balansuojančių eterinių aliejų. Tokioms procedūroms puikiai tinka levandų, mandarinų, ramunėlių eteriniai aliejai, mišiniai "Emocijų angelas" ir "Saldžių sapnų". Jei vaikas sirguliuoja ar jaučiate, jog dėl streso pasilpo imunitetas, masažams naudokite mišinį "Neįveikiamas skydas" - jame yra tiek raminančių, atpalaiduojančių eterinių aliejų komponentų, tiek imuninę sistemą stimuliuojančių, kvėpavimo takus palankiai veikiančių eterinių aliejų sudedamųjų dalių.
Su meile ir linkėjimais, aromáma Giedrė
Palikite komentarą