Pykinimas ir aromaterapija gali padėti!
Ar žinojote, kad pipirmėčių hidrolatas, mandarinų, citrinų ir žaliųjų citrinų eteriniai aliejai yra puikūs, moterų išbandyti ir mylimi pagalbininkai, padedantys suvaldyti nėštukių pykinimą?! Akušerė Alina Liepinaitienė kaip visada parengė įdomų ir naudingą straipsnį! Skaitom, naudojamės patarimais. jaučiamės puikiai ir bėgam džiaugtis vasara!
"Sveikos, mielos nėštukės,
Įsibėgėjus vasarai ir šiltiems orams padaugėja nėštukių skundų dėl pykinimo. Normalu: karštas oras yra vienas iš pykinimą provokuojančių veiksnių, tad ne visos nėštukės gali džiaugtis nuostabiais orais, kadangi namuose (arba sunkesniais atvejais, netgi ligoninėje) bando „išgyventi“ dažniausią pirmojo nėštumo trimestro negalavimą – pykinimą. Statistika rodo, kad maždaug 90% besilaukiančiųjų pirmaisiais nėštumo mėnesiais yra varginamos nuolatinio šleikštulio jausmo, pykinimo, o net 60 proc. iš jų – pykinimas pereina iki vėmimo.
Pykinimas dažniausiai prasideda apie 4-10 nėštumo savaitę, o kulminaciją pasiekia 8-ą savaitę, išnyksta apie 14-16-ą savaitę. Kai kurioms nėščiosioms jis tęsiasi iki 20-22 savaitės. Nėščiųjų pykinimas ir vėmimas dažniausiai neturi aiškios priežasties, tačiau labiausiai tai siejama su placentos formavimusi ir augimu gimdoje bei didėjančiu hormonų (estrogenų) didėjimu. Kol placenta nėra susiformavusi, mažylis visas maisto ir skysčių atsargas naudoja iš mamos organizmo, todėl pykinimas dar labiau suintensyvėja. Labiausiai nėštukes pykina vos tik prabudus ryte, o vėmimas sukyla vakarop. Vemiant netenkama daug skysčių, todėl sausėja oda, gleivinės, krenta kraujospūdis, nėštukė pasidaro abejinga, norisi tik gulėti, ilsėtis ir miegoti. Todėl šiuo laikotarpiu nėštukei yra labai svarbu ne kiek pavalgyti, o gerti kuo daugiau skysčių.
Pateikiame keletą patarimų, kaip galite sau padėti sumažinti pykinimą bei vėmimą nėštumo metu:
- Valgykite dažnai (kas 2 val. ir mažomis porcijomis);
- Valgykite daugiaus angliavandenių turintį maistą;
- Gerkite kuo daugiau skysčių. Pykinant, o ypač vemiant, rekomenduojama išgerti bent 30 ml vienam nėštukės kūno kilogramui;
- Vartokite nekarštą maistą ir gėrimus;
- Venkite sunkaus, riebaus ir baltyminio maisto;
- Gerkite imbiero arbatų, valgyti imbierinius saldainius, pastiles;
- Rytinį pykinimą galite palengvinti ką nors suvalgius ar atsigėrus dar gulint lovoje, vos tik prabudus: džiūvesėlių, šaltos žolelių arbatos;
- Prieš valgį gerti daugiau;
- Pavalgius – pagulėti;
- Kuo dažniau vėdinti namus, jeigu yra jėgų ir noro, išeiti į lauką kad ir pasėdėti ant suolelio prie namų;
- Ir žinoma, nepamirškite aromaterapijos - kai kurios priemonės gali būti nepaprastai naudingos kontroliuojant pykinimą!
Suvaldyti pykinimą padeda gaivaus, šalto aromato, vėsinantį poveikį turintis pipirmėčių hidrolatas. Būnant namuose laikykite jį šaldytuve, o užėjus eilinei pykinimo bangai gausiai purkškite ant veido, dekolte, nugarinės kaklo dalies, pečių. Pipirmėčių vandens buteliuką nešiokitės ir rankinėje: jis puikiai pagelbės važiuojant automobiliu, pas gydytoją, svečiuose ir visur, kur keliausite. Jis ne tik puikiai malšina pykinimą, bet ir suteikia malonų aromatą, „nuvydamas“ nemalonius, erzinančius aplinkos kvapus.
Taip pat nėštukių pykinimui malšinti nuostabiai veikia ir kai kurie eteriniai aliejai. Garinant arba tiesiai iš buteliuko painhaliavus mandarinų, citrinų arba žaliųjų citrinų eterinius aliejus, ne tik sumažės šleikštulys, bet ir pagerės virškinimas. Klasikinė aromatepija moko, kad mandarinų, citrinų, žaliųjų citrinų eteriniai aliejai puikiai stimuliuoja virškinimo sistemą, gerina skrandžio veiklą ir skatina išsiskirti seilės burnoje, kurios ir padeda numalšinti besikaupiantį šleikštulį. Mandarinų, citrinų ir žaliųjų citrinų eteriniai aliejai yra tikrai malonaus aromato, bet ir visiškai saugūs nėštukėms.
Tinkama mityba, pakankamas kiekis skysčių bei švelni, sveikatinanti aromaterapija padės Jums lengviau išgyventi nėštumo pykinimą ir vėmimą, tačiau nepamirškite, jog visi patarimai yra rekomendacinio pobūdžio, todėl kilus bent menkiausiam nerimui dėl pykinimo ar vėmimo, rekomenduojame pasikonsultuoti su Jūsų nėštumą prižiūrinčiu gydytoju.
Su kvapniais linkėjimais, akušerė Alina Liepinaitienė
Palikite komentarą